НОВИНИ. #5.2 >>>>>  

Працювати є над чим

Ситуація в тваринницькій галузі району залишається складною. Поголів'я худоби та птиці в окремих господарствах не нарощується, а навіть продовжує зменшуватись. Не відновлено жодної з ліквідованих тваринницьких ферм. Отож в десяти господарствах поголів'я ВРХ відсутнє. Вісім сільгосппідприємств не мають поголів'я свиней, а більшість - птиці. Отже, виходить, що поголів'я ВРХ утримують зараз 15 господарств, птиці - 5, а вівці є у трьох сільгосппідприємствах.

Порівняно з відповідним періодом минулого року станом на 1 липня ц.р. в цілому по району поголів'я ВРХ зменшилося на 3172 голови і складає 9 585 голів. Лише СТОВ "Агросвіт", СТОВ "Шандра" і ДГ "Еліта" мають більше поголів'я, ніж на цю дату торік. Стабільне поголів'я ВРХ утримується в СТОВ "Пустовіти" - 1261 голова. Найвище навантаження поголів'я (1089 голів) в розрахунку на 100 га сільгоспугідь у СТОВ "Зоря" - 71,0 голів, в т.ч. корів 25,4.

Якщо ж порівняти нинішнє поголів'я в районі з наявним на початок року, то воно збільшилось на 243 голови. Причому, збільшили цей показник 9 господарств, а 6 - зменшили. Особливо непокоїть, що скорочується поголів'я корів. На 1 липня по господарствах залишилось всього 3674 корови, що менше проти відповідного періоду минулого року на 1028 голів. Лише три господарства наростили поголів'я: СТОВ "Зоря", СТОВ "Шандра", АЗАТ "Юхни". Прикро, але на 99 голів корів поменшало в цілому по району до того, що було на початок року.

Зменшення числа корів призвело до спаду валового виробництва молока. В першому півріччі всього вироблено його 6582 тонни, що на 530 тонн менше, ніж за цей час торік. Впало молоко у 9и господарствах. І сталося це через зменшення поголів'я молочного стада і зниження його продуктивності через незадовільну годівлю. Водночас, у першому півріччі збільшили виробництво молока СТОВ "Агросвіт", ДГ "Еліта", СТОВ "Зоря", СТОВ "Пустовіти", СТОВ "Україна". Вони й забезпечили 78,5% виробництва молока по району, тоді як решту 21,5% виробили інші десять господарств.

Маємо досить невтішну статистику і в питанні організації відтворення стада. За шість місяців отримано на 730 голів телят менше, майже вдвічі менше введено первісток проти минулого року. Тривожить той факт, що в багатьох господарствах не приділяють належної уваги ні вирощуванню, ні збереженню телиць. З початку поточного року в цілому народилося 976 голів телиць, а вибуло 714. Нині вирощується 3297 голів телиць, що на 1597 менше, ніж торік на цю дату. Але й цій значно меншій кількості телиць не приділяється належна увага. Середньодобові прирости в деяких господарствах по майбутніх телицях складають від 150 до 220 грамів, тоді як по району цей показник в середньому складає 420 грамів.

Значно погіршився в районі стан виробництва м'яса, як яловичини, так і свинини. За перше півріччя його вироблено 800 тонн по реалізації на забій, або на 554 тонни менше, ніж торік на цей період.

Не краще становище із розвитком птахівничої справи. В січні - червні вироблено всього 2 млн. 63 тис. штук яєць, що менше проти минулого року на 294 тис. штук.

Тож працювати є над чим. Хотілося б також ще раз привернути увагу керівників і спеціалістів господарств до проведення ідентифікації і реєстрації ВРХ. На сьогоднішній день лише вісім сільгосппідприємств уклали угоди на ідентифікацію і реєстрацію 4760 голів ВРХ або на 48,7% наявного поголів'я. Виготовлено і завезено 3670 штук бирок, пронумеровано 2050 голів. Слід врахувати, що з наступного року тваринницька продукція попросту не буде прийматися з тих господарств, де не проведена ідентифікація і реєстрація тварин. З іншого боку вже в наступному році держава виділятиме кошти, і досить значні, як на вироблену продукцію, так і поголів'я, що утримується. Але знову ж таки за умови проведення ідентифікації і реєстрації худоби.

До речі, в нинішньому році введені доплати на м'ясну худобу: племзаводам - по 1200 гривень на одну корову, племрепродукторам - по 610, товарним господарствам - по 400 грн. за кожну голову маточного поголів'я, що утримується в господарствах.

Не можу, звичайно, обминути і питання підготовки тваринницьких ферм до роботи в осінньо-зимовий період. Зараз вся худоба перебуває в літніх таборах і оборах. Тваринницькі приміщення вільні. Отже, є можливість, не кажу вже про потребу, максимально впродовж липня серпня провести їх очистку, дезінфекцію, ремонти, побілку, тобто підготувати як слід до розміщення худоби.

Інше важливе питання - створення міцної кормової бази і забезпечення годівлі худоби на протязі всього року збалансованим по всіх поживних речовинах раціоном згідно норм і потреб. Нині триває заготівля сіна і сінажу. Проходить вона краще, ніж торік. Із прогнозованих 5310 тонн сіна вже є 3379, а з 7500 тонн сінажу - 6928 тонн. Значно більше по району заготовлено цих кормів порівняно з минулим роком. Все ж не скрізь вчасно подбали про їх заготівлю, хоч погодні умови свого часу дозволяли це зробити.

М.ЧУМАКОВ, начальник відділу з питань тваринництва управління сільського господарства і продовольства.

   
<<<< Назад