Маслівка. Історія >>>>> # 1
Інші статті про село - 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

Маслівка

Маслівка (давня назва — Маслів Став, Маслів Брід) — село, центр сільської Ради, розташоване понад річкою Росавою, за 16 км від Миронівки, на автостраді Київ—Канів. Населення — 2552 чоловіка.

Територія села була заселена ще в період Київської Русі, про що свідчать рештки городища та кургани X — XIII ст. За переказами, на місці села існувало стародавнє укріплене місто Лоєв, яке лежало вздовж Росави; його зруйнували татари.

Вперше село згадується в документальних джерелах за 1622 рік під назвою Маслів Став. Тут був млин на три камені, що належав Канівському староству. Як укріплений пункт, село зазначено на карті Боплана, складеній 1650 року.

Яскраві сторінки історії Маслівки пов'язані а визвольною боротьбою українського народу проти польсько-шляхетського панування. В Масловім Ставі та в навколишній місцевості постійно збиралися селяни-втікачі та запорізькі козаки. Природні умови, зосередження в цьому краї великої кількості козацтва сприяли тому, що він став традиційним місцем козацьких рад.

Біля Маслового Ставу збиралися козаки в 1625 році, готуючись до битви а польсько-шляхетськими військами коронного гетьмана С.Конєцпольського. Тут відбувалися козацькі ради 23 серпня 1630 року та 8 вересня 1632 року, що передували походам проти турків і татар. В Масловім Ставі у 1638 році відбулася козацька рада після поразки селянсько-козацького повстання під проводом Я.Острянина і Д.Гуні. Тут збиралися селянсько-козацькі війська перед бойовими походами, а також після розгрому польсько-шляхетських військ під Жовтими Водами і Корсунем та після вигнання шляхтичів з Лівобережної України і переможних походів у Молдавію.

Поблизу Маслового Ставу, з огляду на його вигідне стратегічне положення, в липні 1648 року містився головний табір селянсько-козацького війська, очолюваного Богданом Хмельницьким. Звідси він писав листа до путивльського воєводи Н. Плещеєва, закликаючи його до спільної боротьби проти польської шляхти4. Сюди ж у липні 1648 року прибули селянські загони Максима Кривоноса, які першими рушили проти військ Яреми Вишневецького. З Маслового Ставу на початку осені 1648 року вирушали на битву з польською шляхтою під Пилявцями селянсько-козацькі полки.

У квітні 1649 року перед новим походом проти польської шляхти знову головний збірний пункт українського війська було намічено в Масловому Ставі, пізніше тут зосереджувалися війська визвольної армії, щоб поповнити свої полки живою силою, провіантом, зброєю, кіньми тощо6. Село стає центром Маслівської козацької сотні Канівського полку. Влітку 1651 року в районі Маслового Ставу зібралося 50-тисячне козацьке військо на чолі з Богданом Хмельницьким, готуючись відбити новий польсько-шляхетський наступ.

У пам'ять про події того часу галявина у Маслівському лісі, де містився головний табір народно-визвольної армії, понині називається Хмельником.

>>>>>

   
<<<< Назад